Pomóż swojemu dziecku z egzaminem w 5 minut?

Matura to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w ostatniej klasie liceum. Egzamin ósmoklasisty z kolei to straszak na uczniów ostatnich klas podstawówki. Każdy uczeń ma dosyć straszenia, przypominania i zgadywania tego, co może pojawić się na końcowym egzaminie. Każdy egzamin kończący szkołę wisi nad uczniem jak miecz Damoklesa, kilo kitu i wielka, stresująca niewiadoma. Jak pomóc dziecku podczas egzaminów? Jak sensownie wspierać swoje dziecko w trudnym momencie? Poniżej znajdziesz trzy sprawdzone metody. Wszystkie metody nadają się do wspierania nastolatków przed każdym egzaminem, nie tylko maturą.

1. Obsyp swojego nastolatka orzechami – nawet jeśli dbasz o to, żeby Twój maturzysta zjadł porządne śniadanie przed pójściem na egzamin, warto wiedzieć, jakie produkty pomogą jego umysłowi w wytężonej pracy. Ponieważ mózg nieustannie odbiera, przetwarza i przesyła miliony informacji zużywa aż 25% energii, jaką mu dostarczamy. Mózg żywi się glukozą i tlenem, w związku z tym potrzebuje paliwa do działania.

Nie oznacza to jednak, że trzy batony na śniadanie to dobry pomysł. Cukier nie wymaga trawienia – błyskawicznie trafia do krwi i stanowi bombę kaloryczną. Jeśli zjemy go zbyt dużo zamiast pobudzenia, uzyskamy senność.

Odpowiedzią są węglowodany (cukry) złożone. Ponieważ ich trawienie zajmuje chwilę, są uwalniane do krwi stopniowo i mózg może go odpowiednio spożytkować. Węglowodany złożone znajdują się w nasionach, ziarnach zbóż, mące z pełnego przemiału, niełuskanym ryżu, kaszy, ziemniakach, fasoli i soczewicy. Jeśli nie chcesz stawiać na głowie całego śniadania – po prostu zastąp zwykłe pieczywo pełnoziarnistymi wypiekami.

Do plecaka, poza długopisem i legitymacją, wrzuć swojemu dziecku mieszankę studencką. Jej nazwa pochodzi właśnie od zbawiennego wpływu na zdolność do koncentracji. Na odzyskanie energii między maturami pozwolą suszone śliwki, rodzynki, winogrona i zielona herbata.

2. Stres jak głęboka studnia – ile razy Ci się śni, że masz maturę? Ja często mam sen, w którym nie mogę znaleźć swojej sali, jestem spóźniony, a wszystkie korytarze są puste. Takie koszmary to zasługa mocnych emocji, związanych z egzaminem maturalnym. Skoro my nie mogliśmy się otrząsnąć ze stresu, to co mają powiedzieć Ci, którzy go właśnie przeżywają?

Najprostszym ćwiczeniem na odstresowanie jest tzw. ćwiczenie oddechowe. Pomoże Twojemu maturzyście szczególnie tuż przed rozpoczęciem egzaminu albo już na sali, kiedy nie będzie mógł się skupić. Oto jak je wykonać:

• Usiądź wygodnie
  • Spróbuj z każdym oddechem rozluźniać swoje ciało
  • Opuść język na dolne zęby (nie trzymaj go przy podniebieniu)
  • Rozluźnij ramiona
  • Wdychaj powietrze nosem, wypuszczaj ustami
  • Wdychając powietrze licz w myślach od 1 do 4
  • Wypuszczając powietrze licz w myślach od 1 do 7

Trzy takie wdechy i wydechy pozwolą błyskawicznie usunąć napięcie z ciała, rozluźnić się, skoncentrować i przygotować do działania. Warto podrzucić tę metodę swojemu dziecku. Dobrą pomocą jest też poniższy film, w którym wizualnie przedstawione jest w jakim tempie nabierać powietrze (figura rośnie) oraz w jakim wypuszczać (figura się kurczy)

3. Czytanie ze zrozumieniem – największym wrogiem źle rozwiązanych zadań jest niedoczytanie poleceń. Wiele egzaminów zostało źle napisanych, ponieważ w pośpiechu i stresie maturzysta nie zauważył „nie” w poleceniu albo wykonał tylko jeden z dwóch punktów. Na uważne czytanie poleceń wszyscy nieustannie zwracają uwagę, a i tak wielu uczniów ma z nim problem.

Tuż przed egzaminem nie ma już czasu na ćwiczenie zrozumienia przy użyciu zaawansowanych metod. Potrzebne jest błyskawiczne działanie i jeszcze szybszy efekt. Więcej o tym, jak podchodzić do czytania na egzaminie znajdziesz w artykule o 3 pewniakach egzaminu ósmoklasisty.

Jeśli chcesz poznać nasze wszystkie sprytne techniki na egzamin ósmoklasisty, koniecznie kliknij tutaj.