3 PEWNIAKI na egzamin ósmoklasisty

Czy można przewidzieć, co będzie w tym roku na egzaminie ósmoklasisty? Można! Przed Tobą 3 pewniaki na tegoroczny egzamin. Na końcu artykułu znajdziesz pewniaki w formie PDF.

W przewidywaniu tego, co będzie najlepiej pomaga przeanalizowanie tego, co już było. Najlepszym źródłem są arkusze ze wszystkich dotychczasowych egzaminów ósmoklasisty. Mamy tu j.polski, matematykę i język angielski. Żeby dobrze się zorientować w temacie, trzeba przejrzeć a najlepiej rozwiązać je wszystkie.  Do tego dochodzą jeszcze klucze egzaminacyjne i transkrypcje tekstów z angielskiego. Jest tego bardzo dużo.

Na szczęście nie musisz tego wszystkiego drukować, przeglądać, rozwiązywać i analizować, bo zrobiłem to za Ciebie.

Dlaczego warto mnie posłuchać? Bo pierwszy raz poprosili mnie o to właśnie rodzice ósmoklasistów, tacy jak Ty. Od dziesięciu lat pomagamy uczniom z nauką. Współpracujemy z ponad pięćdziesięcioma szkołami, jesteśmy akredytowanym partnerem programu Erasmus itd. itd. Przez te lata zebrało nam się sporo podopiecznych i rodziców, którzy teraz współtworzą nasze kursy a przede wszystkim zadają dobre pytania. Przed pierwszym w historii egzaminem ósmoklasisty grupa rodziców z jednej ze szkół poprosiła mnie o zrobienie błyskawicznego kursu przed egzaminem ósmoklasisty. To był 2019 rok i nikt za bardzo nie wiedział, czego się spodziewać na egzaminie.

Przerobiłem na wszystkie możliwe strony przewodnik dla nauczyciela, który dostaliśmy przed egzaminem oraz egzamin próbny.

Rozmawiałem z moimi znajomymi egzaminatorami właśnie z polskiego, matematyki i angielskiego i we czwórkę zrobiliśmy burzę mózgów. Wybrałem najważniejsze zagadnienia z każdego z przedmiotów, zrobiłem do nich ćwiczenia i zrobiłem ekspresowy kurs. Musiałem się wyrobić w trzech spotkaniach z uczniami, więc to było spore wyzwanie. Okazało się, że trafiliśmy w 90% rzeczy na każdym z egzaminów. Krótko mówiąc był to duży sukces.

I teraz co roku robimy to samo. Po każdym próbnym i prawdziwym egzaminie analizujemy wszystkie arkusze, klucze odpowiedzi i materiały z CKE. Następnie przeglądamy i uzupełniamy naszą listę pewniaków.

Po takim wstępie czas na to, co pojawi się w tym roku na egzaminie. Wybrałem po jednej rzeczy z każdego przedmiotu. To zagadnienia, które Twoje dziecko koniecznie powinno powtórzyć przed egzaminem.

Matematyka

Zacznijmy od matematyki. Do tej pory na wszystkich egzaminach ósmoklasisty pojawiło się zadanie typu droga-prędkość-czas. To zadanie z pogranicza matematyki i fizyki. Było w formie zadań zamkniętych i otwartych. Jeśli Twoje dziecko ma z nim problem, zdecydowanie warto powtórzyć je przed egzaminem, bo na pewno się na nim znajdzie. Wszystkie zadania tego typu, które do tej pory wystąpiły na egzaminie ósmoklasisty znajdziesz na dole tego artykułu.

Język polski

Drugi pewniak pochodzi z arkuszy z językiem polskim. Każdy z nich zaczyna się od tego samego zadania: czytania ze zrozumieniem. I chociaż wydaje się ono najprostsze, większość uczniów popełnia właśnie takie “głupie błędy”. Uczniowie coraz mniej czytają i przyzwyczajają się do błyskawicznego tempa swojego smartfona. Właśnie dlatego trudno im się skupić na tekście. Szybka rada na ten problem? Wszystkie arkusze z j.polskiego ułożone są w taki sposób, że najpierw jest tekst do przeczytania a potem pytania do niego. Znacznie łatwiej jest skupić się na tekście, jeśli najpierw przeczyta się pytania. I to jest moja rada dla wszystkich rozproszonych albo zestresowanych ósmoklasistów. Trzeba zacząć od pytań i dopiero potem przejść do czytania tekstu.

Język angielski

Ostatni pewniak będzie z języka angielskiego. Znajduje się na końcu każdego egzaminu i jest to forma pisemna, czyli e-mail. Jak do tej pory CKE nie zaskoczyła nas ani razu i za każdym razem ósmoklasiści musieli napisać e-mail nieformalny (czyli do swojej koleżanki albo swojego kolegi). W ramach powtórki możesz wydrukować swojemu ósmoklasiście gotowe zwroty do wiadomości e-mail, które załączyliśmy poniżej w formie pliku PDF.

8kl_matematyka_droga-prędkość-czas

8KL_gotowce_email

Jeśli chcesz poznać wszystkie sprytne techniki na egzamin ósmoklasisty, koniecznie kliknij tutaj.