• Home
 • Wstawaj z bananem na twarzy (9 kroków)

Wstawaj z bananem na twarzy (9 kroków)

Wstawaj z bananem na twarzy (9 kroków)
 1. Ciekawość to pierwszy stopień do szczęścia

Bardzo często jako dorośli ludzie świadomie podejmujemy decyzje o odłączeniu naszego mózgu od nowych bodźców. Ten stan nazywa się “śmiercią intelektualną” w której Twój mózg wegetuje a Ciebie interesuje coraz mniej i mniej rzeczy. 

Nie daj się przekonać, że musisz być najbardziej przypakowany, najwięcej zarabiać albo ogarniać wszystkie projekty na raz. Życie to przede wszystkim przechadzka po nieskończonym oceanie możliwości, poznawanie ludzi i doświadczanie. Ciekawość zapewni Ci ostrość intelektu i ciekawe, interesujące życie.

 • rusz się – pójdź dziś na spacer do miejsca w Twojej okolicy, w którym nigdy nie byłeś
 • zagadaj – o pogodę, o pieska, o remont, o nowy samochód sąsiada. To wytrąci Cię z przekonania, że liczy się tylko i wyłącznie Twój bezcenny, samotny czas.
 • doświadczaj – w szkole nudziłeś się w teatrze, ale może teraz będzie ciekawie? Wydymasz usta ilekroć widzisz książki obyczajowe, ale może przeczytasz jedną tak na wszelki wypadek?

Nie jestem wyjątkowy. Moją pasją jest ciekawość świata – Albert Einstein

 1. Rusz tyłek i zadbaj o zdrowie

Od lutego zacznę ćwiczyć na stałe śpiewał Taco Hemingway i jak każdy noworoczny grubasek dobrze to znam. Kupiłem opaskę sportową, ale nie stałem się od niej sportsmanem. Niektórzy z Twoich znajomych zmienili się w sportowych świrów i teraz słyszysz tylko o organicznym jedzeniu, treningach crossfitu i zaletach abstynencji.

Nie namawiam Cię do życia jak robot, bo sam mam nadal kilka kilo do zrzucenia. Jednakże pozostawanie w kiepskiej kondycji prowadzi do nadmiernego stresu, poczucia ciągłego zmęczenia i absolutnego braku motywacji do działania.

 • rusz się – nie kupuj butów do biegania za 500 złotych, tylko pójdź dziś na 20 minutowy spacer
 • jedz lepiej – nie potrzebujesz 10 sesji z dietetykiem, potrzebujesz jeść więcej owoców i warzyw, a mniej przetworzonego jedzenia. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się ze specjalistą.
 • keto, dukan, dieta kalafiorowa – kiedy kot albo pies ma problem z otyłością zapewnia mu się więcej ruchu i daje 20% mniej jedzenia. A teraz przeczytaj to zdanie jeszcze raz.

Kiedy zdrowie będzie Twoim najważniejszym priorytetem, reszta stanie się prosta. – Tim Ferris

 1. Szczęście się mnoży, nie dzieli

Relacje są bardzo ważne, a wśród nich najważniejsza jest relacja z Twoim partnerem – chłopakiem, żoną, narzeczoną, partnerem, przyjacielem. Dbanie o tę sferę to gwarancja, że nie będziesz wypalonym, sfrustrowanym wrakiem, który przez odrzucenie wszystkich niepracowych elementów życia odniósł sukces.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że samotny wilk/wilczyca to Ty, rozważ kilka kroków poniżej.

 • zadzwoń pierwszy – odnowienie kontaktu nigdy nie było prostsze, niż teraz. Już za dwie minuty możesz być w środku rozmowy o grze na puzonie Twojej najlepszej przyjaciółki z liceum.
 • kup mu/jej prezent – myślisz, że kwiaty są oklepane i banalne? Wszystkie kobiety lubią je dostawać. Mężczyźni z kolei tak rzadko coś dostają bez okazji, że ucieszą się naprawdę ze wszystkiego. 
 • posłuchaj – nastaw się na słuchanie i zrozumienie ważnej dla Ciebie osoby (więcej w kolejnym punkcie)

Najważniejsza rzecz na świecie to po prostu rodzina i miłość – John Wooden

 1. Przestań gadać zacznij słuchać

To cudowne uczucie móc się wygadać albo opowiadać kolejną niesamowicie zabawną historię. Czujesz ulgę, zrozumienie i przede wszystkim czujesz się świetnie sam ze sobą. W świecie gadaczy, klepaczy, nawijaczy, opowiadaczy nikt już nikogo nie słucha. Prowadząc rozmowę zastanawiasz się tylko nad tym, co zaraz będziesz mówić. I to jest zwyczaj, którego warto się oduczyć. Słuchając ludzi naprawdę staniesz się mądrzejszy i bardziej empatyczny. A jeśli boisz się zniknięcia w tłumie krzykaczy, proponuję eksperyment: w jakimkolwiek nowym środowisku nastaw się wyłącznie na aktywne słuchanie. W rozmowie z każdą nowo poznaną osobą dopytuj, interesuj się, ciągnij za język. Będziesz gwiazdą wieczoru i wszyscy będą Cię sobie wyrywać. Tak bardzo jesteśmy spragnieni słuchaczy.

Żadna rzecz, którą dziś powiem, nie nauczy mnie niczego. Jeśli chcę się uczyć, muszę słuchać innych. – Larry King

 • przymknij się – to nie żart, jeśli czujesz, że mówisz za dużo po prostu przestań to robić.
 • pytaj – zachęcaj swoich rozmówców otwartymi pytaniami (czyli zamiast wszystko w porządku? zapytaj jaki był dziś Twój dzień?)
 • notuj trzy punkty – jeśli trudno Ci się przestawić na słuchanie, postaraj się z każdej rozmowy zapamiętać trzy rzeczy. To utrzyma Twoje skupienie i uważność.
 1. Zejdź z kanapy dorosłego

Kiedy prowadziłem obozy harcerskie ze wszystkich gier terenowych to zwykle ja wracałem najbardziej przemoczony, brudny i zmęczony. Dzieci najlepiej się bawią, kiedy widzą, że kadra też się bawi.

Jeśli jesteś już rodzicem zawsze masz wybór. Możesz być jak Ci wszyscy nudni rodzice, którzy siedzą na ławce z telefonem w ręku, kiedy ich dzieci bawią się w parku. Możesz nie wstawać z kanapy podczas urodzin swojego dziecka, które będzie się bawić z rówieśnikami.

A możesz też skorzystać z przywileju posiadania dziecka i samemu na chwile stać się z powrotem dzieckiem. Nikt Cię nie będzie osądzał, a staniesz się najfajniejszym rodzicem w przedszkolu, szkole itd.. 

Przestajemy się bawić nie dlatego, że się starzejemy.

Starzejemy się tylko dlatego, że przestajemy się bawić.

George Bernard Shaw

 • stań na bramce – poruszasz się trochę, a żadne z dzieci nie będzie Ci mieć tego za złe (bo nikt nie lubi na niej stać).
 • pobrudź się – zagraj z dzieckiem w podchody, chowanego albo berka-cukierka, Przypomnij sobie, jaka to frajda ubrudzić się nie przy pracy.
 • bierz udział – zamiast narzucać swojemu dziecku zabawy, spróbuj dołączyć do jego świata. Nawet jeśli oznacza to podwieczorek w domu dla lalek albo walenie kijem w pokrzywy.
 1. Strachy na lachy

Na pewno nie możesz już czytać i słuchać o wychodzeniu ze strefy komfortu. Spokojnie, ja też nie i te nie będzie tekst tego rodzaju. Bardzo często boisz się rzeczy, które w konsekwencji najbardziej Cię rozwijają. 

Przezwyciężanie własnych ograniczeń jest też bardzo wyzwalające. Jeśli uda Ci się przezwyciężyć jeden lęk, bardzo szybko sięgniesz po kolejny i tak dalej. U mnie zmieniającym życie punktem było występowanie publiczne, którego nie lubiłem robić i które bardzo mnie stresowało.

Nauczycielka namówiła mnie w końcu do udziału w przedstawieniu, potem były konkursy recytatorskie (które już mi się bardziej podobały), koncerty z zespołem, wykłady na 1000 osób a nawet rola w musicalu. Przeszedłem od czerwonego jak burak speszonego uczniaka do osoby, której sporą przyjemność sprawia mówienie do ludzi.

Nie zachęcam, żeby w jeden dzień od księgowego przejść do poskramiania lwów. Zależy mi tylko na tym, żebyś nie odrzucał od razu wszystkich rzeczy, których się boisz.

 • zrób listę – wypisz rzeczy, których się boisz. świadomość strachu to pierwszy krok, żeby przestał Cię ograniczać
 • porozmawiaj – zapytaj się bliską Ci osobę, czy boi się tego, co Ty. Możesz odkryć, że część Twoich obaw jest irracjonalna
 • stawiaj czoła – to najtrudniejsza rzecz z listy. Spróbuj zrobić coś, co budzi Twój strach.

Jedno z najważniejszych odkryć, jakie może Ci się przydarzyć to odkrycie, że jesteś w stanie zrobić coś, czego zawsze bałeś się zrobić – Henry Ford

 1. Przestań ciągle liczyć przysługi

Często wkurza Cię, że robisz coś dla innych, a oni dla Ciebie nic? Pomyśl o tym, kiedy ostatni raz zrobiłeś coś dla kogoś i nie usłyszałeś nawet “dziękuję”. Nie warto zadręczać się takimi niewyrównanymi rachunkami w głowie. Życie jest długie (wbrew pozorom) i zaskakujące. Dobre rzeczy prędzej czy później wracają. Brzmi to jak naiwny optymizm, ale takie myślenie będzie dla Ciebie zdecydowanie bardziej zdrowe, niż chowanie urazy.

Punkty liczą się w sporcie a nie w  przyjaźniach. – John Maxwell

 • nie oczekuj rewanżu – rób dobre rzeczy dla nich samych, nie czekaj na zwrot.
 • jeden dobry uczynek dziennie – pielęgnując w sobie naiwność możesz skorzystać z tej starej, skautowej zasady. Wystarczy przypomnieć sobie o niej raz na jakiś czas i dookoła Ciebie pojawi się mnóstwo staruszek z ciężkimi zakupami.
 • odpuść zaległości – spróbuj zapomnieć o starych długach (o ile to możliwe) i urazach. Rozpamiętywanie ich szkodzi przede wszystkim Tobie. Wyciągnij potrzebne wnioski (np. nigdy nie pożyczać pieniędzy przyjaciołom) i idź dalej.
 1. Proste = lepsze

Twoje życie coraz częściej przypomina kolizyjne skrzyżowanie autostrad. Nakładające się deadliny, zobowiązania, potrzeba zdrowego jedzenia, czasu z rodziną, budowania relacji z przyjaciółmi, praca, praca, praca, czas na rozwój, czas dla siebie (!), ćwiczenia, medytację, Jogę, hygge i czytanie niesamowicie odkrywczych postów w social mediach.

Wdech i wydech.

 • weź kartkę do ręki i wypisz na niej wszystkie rzeczy, które sprawiają Ci radość. Zwróć uwagę, że większość z tych rzeczy jest za darmo albo bardzo, bardzo tania. To pierwszy krok.
 • kolejny punkt to zrobienie czegoś z powyższej listy 
 • ostatni krok to zrobienie kolejnej rzeczy z listy – i tak w kółko aż do skutku

Wyrzuć niepotrzebne. Prostota to klucz do doskonałości – Bruce Lee

9. Dziękuj i mów komplementy

Bardzo często skupiamy się na szybkim osiągnięciu czegoś i zapominamy o ludziach wokół nas, którzy też mają swoje cele i marzenia. Żeby wyrobić w sobie dobry nawyk patrzenia poza czubek własnego nosa.

Jeśli chcesz dać swojemu dziecku koncentrację na zawołanie i ultraszybkie uczenie się, koniecznie kliknij tu i zobacz, co razem z Fundacją Pięć Plus przygotowaliśmy dla wszystkich 6,7 i 8-klasistów oraz uczniów liceum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *