• Home
  • Szybkie czytanie nie działa!!! [Szok! Sprawdź dlaczego?!]

Szybkie czytanie nie działa!!! [Szok! Sprawdź dlaczego?!]

Szybkie czytanie nie działa!!! [Szok! Sprawdź dlaczego?!]

Takie nagłówki dziwią mnie niezmiernie. Przede wszystkim dlatego, że od siedmiu lat prowadzę kursy szybkiego czytania i wszystkim z ponad 8 tysięcy kursantów udało się opanować tę sztukę. Założenia szybkiego czytania są proste: uczysz się odpowiednich technik i łącząc je przyspieszasz swoje czytanie co najmniej pięciokrotnie. Najczęściej zadawane na moich wykładach pytanie brzmi: „Ale czy to naprawdę działa?”. Zmęczony odpowiadaniem najczęściej decyduję się na demonstrację – biorę do ręki czyjąś książkę, czytam stronę, a potem odpowiadam na pytania. Ponieważ w artykule nie mam tak spektakularnej możliwości popisania się, przygotowałem dla Ciebie komentarze do najpopularniejszych mitów o szybkim czytaniu.

  1. Po kursie szybkiego czytania będziesz czytać 15 000/25000/MILION słów na minutę

To oczywiście mit i nieprawda. Wiele reklam szybkiego czytania chce przyciągnąć uwagę liczbami, które ledwo mieszczą się na migających, żółtych banerach. Techniki szybkiego znacznie czytania przyspieszają Twoje czytanie, ale trzeba mieć na uwadze to, z jakim startujesz tempem. Pięciokrotne przyspieszenie tempa czytania to bezpieczna gwarancja i granica, którą przekroczyli do tej pory wszyscy moi kursanci. Przeciętne tempo czytania waha się w okolicy 126 – 160 słów na minutę. Dolną granicą osiąganej na naszym portalu szybkości czytania jest do tej pory 840 słów na minutę.

  1. Może i czytasz szybko, ale nic nie rozumiesz i nic nie pamiętasz

Czytanie bez zrozumienia i zapamiętywania nie miałoby najmniejszego sensu. Zrozumienie przy wysokim tempie czytania wymaga jednak bardziej zaawansowanych technik koncentracji i przyswajania tekstu. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że to na etapie szlifowania zrozumienia pojawia się najwięcej wątpliwości. Ale to tylko moment, który zawsze porównuję do nauki jazdy na rowerze – jest frustrująca, dopóki nie złapie się równowagi. Słabsze zrozumienie na początku kursu jest naturalnym efektem uczenia się czytania od nowa.

  1. Widzenie peryferyjne nie działa, nie jesteś w stanie czytać kilku słów na raz

Rozszerzone pole widzenia to jedna z najważniejszych umiejętności osób, które szybko czytają. Pozwala ono na chwytanie kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu słów na raz. Twierdzenie, że nie jest ono możliwe jest nieprawdą. Widzenie peryferyjne wśród osób szybko czytających jest widoczne podczas badań pola widzenia (np. podczas wizyty u okulisty). Najczęściej problemy z rozszerzaniem pola widzenia mają osoby… które go nie ćwiczą. W tym miejscu muszę powiedzieć uczciwie – widzenie peryferyjne to umiejętność, która wymaga pracy. Jej opanowanie wymaga codziennych, 10 minutowych ćwiczeń. Pierwsze efekty możesz zobaczyć po tygodniu, a czytać z wykorzystaniem poszerzonego pola widzenia po 10-12 dniach.

  1. Używanie wskaźnika od razu przyspiesza tempo czytania

Cudowne i magiczne metody niestety nie istnieją (pomijając magię przyjaźni i kostur Gandalfa), dlatego nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że sam wskaźnik nie rozwiąże Twoich problemów z czytaniem. Jego główną funkcją jest połączenie czytania z metronomem i korzystania z rozszerzonego pola widzenia. Ułatwia też koncentrację na tekście. Tutaj dodam, że bardzo często zarzutu do szybkiego czytania dotyczą poszczególnych technik, umożliwiających szybkie czytanie. Każda z nich osobno faktycznie nie przyniesie Ci efektu, ponieważ dopiero ich połączenie jest skuteczne dla każdego.

  1. Kursy szybkiego czytania są drogie, a prowadzą je mitomani chcący zarabiać na edukacji.

Założyliśmy Fundację Pięć Plus, żeby jak najwięcej osób mogło korzystać z technik efektywnej nauki, w tym z szybkiego czytania. Od wielu lat prowadzimy zajęcia, konsultacje i nieustanną ewaluację kursów, które w efekcie doprowadziły do stworzenia kursu Szybkie Czytanie Online, który miałem przyjemność stworzyć.  Jeśli jeszcze się wahasz, chciałbym Cię zaprosić na mini kurs szybkiego czytania w cenie kubka kawy. Ponieważ jestem pewien, że metody z kursu Ci pomogą, masz możliwość zwrotu bez podania przyczyny. Jeśli natomiast masz ochotę na kompletną rewolucję swojego czytania, serdecznie zapraszam Cię na pełen kurs Szybkie Czytanie Online, który za pośrednictwem poniższego linku jest dostępny w niższej cenie.

Odbierz zniżkę na kurs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *