Trudności z koncentracją, ból brzucha. Jak spakować nerwy w konserwy i nadać na eksport? Najlepiej sprawdzoną przez psychologów metodą NUTS.
Po pierwsze zastanów się, co Cię stresuje?
Każdy z nas ma swoje własne źródła stresu ale według dr. Soni Lupien – dyrektor Center for Studies on Human Stress, wszystkie czynniki stresujące mają coś wspólnego. Badania naukowe wykazały, że aby sytuacja była stresująca, musi zawierać co najmniej jedną z następujących cech:
N – Novelty – nowość; coś nowego
U – Unpredictability – nieprzewidywalność; nie sposób wiedzieć, że to może się wydarzyć
T – Threat to the ego – zagrożenie dla ego; poczucie, że Twoje kompetencje są kwestionowane
S – Sense of control – poczucie kontroli; uczucie, że masz niewielką kontrolę w danej sytuacji lub nie masz jej wcale
Nie świruj! Mamy metody…
Wiek ma znaczenie
Osoby w każdym wieku doświadczają stresu, kiedy napotykają na którąś z wymienionych wyżej sytuacji. To, ile masz lat, ma wpływ na to, dlaczego niektóre sytuacje są bardziej stresujące niż inne. Na przykład dzieci w wieku szkolnym są szczególnie wrażliwe na to, co dzieje się w domu. Każdy konflikt rodzinny, problemy finansowe lub niepokój rodzicielski jest swoistym wyzwalaczem stresu gdy jesteś młody.
Młodzież (12-18 lat), z jednej strony wciąż pozostaje pod wpływem tego, co dzieje się w domu, jak również jest bardzo wrażliwa na sytuacje związane z przyjaźnią i popularnością. I co w tym wszystkim możesz zrobić Ty? Żeby pomóc swojemu dziecku musisz najpierw sam być spokojny i opanowany.
Wspólna rozmowa z przyjaciółmi lub rodziną to podstawa dobrej diagnozy
Stres rodziców jest zaraźliwy
W swoich badaniach Dr. Lupien odkryła wpływ stresu rodzicielskiego na dzieci. Im bardziej rodzice są zestresowani, tym wyższy poziom hormonów stresu będzie mieć ich dziecko. Dlaczego? Ponieważ gdy rodzic traci kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem, sam staje się czynnikiem nieprzewidywalności w życiu swoich dzieci (czyli jednym z elementów NUTS).
Dzieci w wieku zaledwie jednego roku wykazują właśnie taką reakcję na stres. Nawet jeśli nie są świadomi stresu swoich rodziców, ich mózg nasila to w jaki sposób reagują na stresujące sytuacje. Tak wygląda mechanizm obronny organizmu. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że gdy jako rodzic działasz w sposób, który ogranicza nowości i nieprzewidywalność w życiu Twojego dziecka, pomagasz mu zwiększać poczucie kontroli i zmniejszyć stres.
Kto się bardziej stresuje – Ty czy twoje dziecko?
N.U.T.S. to Twój system obrony przed stresem
Jeśli chcesz dać swojemu dziecku koncentrację na zawołanie i ultraszybkie uczenie się, koniecznie kliknij tu i zobacz, co razem z Fundacją Pięć Plus przygotowaliśmy dla wszystkich 6,7 i 8-klasistów oraz uczniów liceum.
Ważne żeby zauważyć pewne rzeczy w pore i reagować bo jak się coś przeoczy to może być później juz cięzko cokolwiek naprawić. Aktualnie trwa specjalna kampania Nastolatek w stresie gdzie mozna sobie poczytac na temat sygnałów jakie wysyła nastolatek. Nie powinno sie takich rzeczy lekceważyć, bo sa to sygnały ostrzegawcze a niekoniecznie buzowanie hormonów