• Home
  • Nowy język mimochodem

Nowy język mimochodem

Nowy język mimochodem

Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego – jesteś we właściwym miejscu. Metoda, którą opisuję poniżej jest prostym sposobem na wejście w świat danego języka albo poprawienie swoich językowych umiejętności i przełamanie bariery językowej. Polega ona na stworzeniu „środowiska językowego”.

jeśli chcesz od zaraz uczyć się języka obcego bez wysiłku, posłuchaj o tworzeniu swojego środowiska językowego.

Aby korzystać z podświadomej i mimowolnej nauki języka, musisz postarać się stworzyć sobie warunki zbliżone do wyjazdu zagranicznego. Na początku może się to wydawać trudne, ale poniżej znajdziesz listę czynności, które Ci to umożliwią. Przetestuj je i przekonaj się na własnej skórze, że nauka języka obcego nie musi zawsze wiązać się ze żmudnym wkuwaniem słówek i przerabianiem struktur gramatycznych.

Dziesięć propozycji poniżej to tylko punkt wyjścia dla Twojej kreatywności, jeśli wymyślisz jeszcze jakiś sposób, żeby otoczyć się językiem – daj nam znać, a dodamy go do naszej listy.

  1. Zmień język wyświetlania w swoim telefonie – to zmusi Cię do poznania nowych słów. Nie przejmuj się, że na początku nic nie rozumiesz, instynktownie będziesz pamiętać, co kliknąć.
  2. Znajdź kilka zespołów zagranicznych, grających muzykę z gatunku, który lubisz. Łatwiej zapamiętać rytmiczne i rymowane zwroty czy frazy, które powtarzają się w piosenkach.
  3. Pracuj i odpoczywaj słuchając w tle zagranicznych audycji radiowych (dostępnych w Internecie). Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z danym językiem, osłuchasz się z jego melodią.
  4. Oglądaj seriale i filmy w obcym języku. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem, możesz zacząć od bajek dla dzieci, ponieważ ich fabuła jest mniej skomplikowana.
  5. Zapisz się do kilku międzynarodowych grup facebookowych (np. zrzeszających fanów Twojego ulubionego serialu albo wielbicieli Twojej ulubionej książki). Sama próba czytania postów o tematyce, którą lubisz i znasz poprawi Twoje czytanie tekstów w obcym języku.
  6. Znajdź swój ulubiony obcojęzyczny kanał na YouTube. Łatwiej przyzwyczaić się do mówienia jednej osoby i szybciej zaczniesz wyłapywać z kontekstu poszczególne zdania i frazy.
  7. Zacznij myśleć w innym języku. Po wstaniu rano spróbuj komentować sobie w głowie proste czynności takie jak „wstałem, ubieram się, teraz idę zrobić sobie śniadanie”. W ten sposób konstruowanie prostych zdań wejdzie Ci w nawyk.
  8. Kup sobie kilka komiksów w języku, którego chcesz się nauczyć. Obrazkowa, nieskomplikowana forma i krótkie, hasłowe dialogi sprawią Ci przyjemność czytania i ograniczą zagubienie w akcji.
  9. Postaraj się nazywać rzeczy dookoła siebie w obcym języku. Jeśli nie znasz jakiegoś słowa, znajdź tłumaczenie w Internecie. Z pomocą wizualną łatwiej Ci będzie opanować słownictwo i zapamiętasz na dłużej nazwy otaczających Cię przedmiotów.
  10. Wykorzystaj audiobooki, ponieważ łączą one zalety czytania książek i słuchania audycji. Tak samo, jak w przypadku obcojęzycznych książek i filmów – w przypadku trudności ze zrozumieniem, zacznij od tych dla dzieci.

Na sam koniec chciałem tylko dodać, że nie możesz przejmować się brakiem zrozumienia treści, które będą Cię otaczać w Twoim nowym środowisku językowym. Siła tej metody polega właśnie na nieświadomym przyswajaniu struktur, poprawianiu rozumienia i osłuchiwania się z językiem. Nawet tydzień w środowisku nowego języka sprawi, że zobaczysz różnicę.

Koniecznie pobierz materiały, które przygotowałem dla Ciebie poniżej. To łatwa do zastosowania checklista, dzięki której szybciej wprowadzisz środowisko językowe do swojej codzienności.

Jeśli natomiast chcesz poznać 5 technik szybszego i skuteczniejszego czytania,  kliknij tutaj i pobierz bezpłatnie eBooka mojego autorstwa. Przeczytasz go w kwadrans i będziesz stosować techniki w nim zawarte przy czytaniu hiszpańskich przygód Kaczora Donalda (Pato Donald).

9 Comments

  1. Podobają mi się te sposoby większość znałam ale pojawiły się również nowe. Najczęściej korzystam ze sposobu,oglądania serialu na netflixsie w języku angielskim i włączam napisy .Kiedy nie rozumiem danego,słówka zapisuje je i tłumaczę sobie w internecie.

  2. Moim zdaniem ten sposób jest dobry dla osób które dużo siedzą na telefonie lub komputerze i uczą się poprzez filmy, seriale, audycje, i czytanie różnych wpisów w innym języku

  3. Zastosowałem sposób 1 aby nauczyć się cyrylicy z pozytywnym skutkiem. A resztę porad stosuje cały od bardzo długiego czasu z językiem angielskim. Jest on dla mnie na tyle naturalny, że czasami nie jestem świadom że oglądam czy czytam coś po angielsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *