• Home
 • 4 techniki, dzięki którym czytam lepiej

4 techniki, dzięki którym czytam lepiej

4 techniki, dzięki którym czytam lepiej

Życie jest za krótkie na wolne czytanie. Dlatego szybkie czytanie tak dużo zmieniło w moim życiu. Jednak opanowanie wszystkich technik szybkiego czytania wymaga pewnego wysiłku. Często dostaję pytania jak zacząć szybko czytać. To dobre miejsce na szybki start.

Dla wszystkich zainteresowanych zebrałem najprostsze techniki, które poprawią Twoje czytanie.

Część technik czytania udało Ci się opanować nie wiedząc nawet i tym. Dzieci są w stanie rozpoznać słowa w książce tylko po kształcie – dzięki temu, że rodzice często czytają im np. ulubioną bajkę. Można to zaobserwować, ponieważ starsze dzieci (nie umiejące jeszcze czytać) otwierają książkę na najbardziej interesujących fragmentach.

Potem wszystkie dzieci dorastają i uczą się, jak czytać coraz lepiej. Większość z nas lubi czytać po prostu dlatego, że ćwiczymy w ten sposób wyobraźnię i spędzamy przyjemnie czas. Czytanie stanowi też jedną z podstawowych czynności w Twojej pracy czy szkole.

Czytanie to umiejętność jak każda inna (występowanie publiczne czy praca na tokarce) i wymaga ćwiczeń, żeby używać jej poprawnie. Znajomość technik czytania to połowa sukcesu, a wiedza, kiedy której z nich używać to druga część. Poniżej znajdziesz 4 techniki, których możesz użyć od razu po przeczytaniu tego artykułu.

Jestem pewien, że używasz tej techniki regularnie. Może nawet ten tekst był przez Ciebie skanowany do tego punktu?

Skanowanie

Skanowanie to wyszukiwanie wyłącznie konkretnych informacji (słów kluczowych, numerów, imion, zdarzeń) przy pomijaniu wszystkich innych detali. Żeby Twoje skanowanie miało sens, musisz ustawić swój skaner (mózg) na trzech płaszczyznach:

 • Cel – jaką treść chcę wyciągnąć z lektury?
 • Typ tekstu – gdzie mogę znaleźć te informacje?
 • Struktura – w jaki sposób tekst został sformatowany

Jest bardzo wiele tekstów, których struktura pozwala na błyskawiczne skanowanie – karty dań, skrzynka mailowa, tablica na Facebooku itd.. Takie skanowanie będzie niemożliwe przy „ścianach tekstu”. Żeby skanować każdy tekst potrzebne są już zaawansowane techniki szybkiego czytania takie jak rozszerzanie pola widzenia czy prowadzenie oka.

W jakich sytuacjach warto używać skanowania?

 • Kiedy sprawdzasz maila – skanowanie to świetny sposób na przejrzenie maila i wychwycenie wszystkich najbardziej pilnych wiadomości. Wystarczy Ci tytuł i nadawca, żeby wiedzieć, czy mail wymaga Twojej natychmiastowej reakcji, czy nie.
 • Kupując zakupy z przepisu – twoje oko samoczynnie wychwytuje wzory. W związku z tym mając w ręku przepis bez problemu wychwycisz produkty i ich ilość.
 • Kiedy wybierasz posiłek – czytelne menu ma na jednej stronie maksymalnie 10 potraw. W związku z tym przeskanowanie listy dobrych rzeczy do zjedzenia nie powinno sprawić Ci problemu. Dodatkowo w kartach dań często wyróżniona jest oferta lunchowa czy przekąski – w ten sposób zawęzisz swoje poszukiwania.

Podsumowując: skanowanie tekstu pomoże Ci dostrzec potrzebne informacje w treściach do tego przystosowanych (mail, menu, tabelka). Ta technika sprawdza się najlepiej, kiedy szybko potrzebujesz konkretnych informacji.

Najlepiej sprawdza się na tekstach użytkowych.

Przeglądanie

Przeglądanie tekstu to po prostu czytanie więcej w mniej czasu. Wiąże się z tym pomijanie słów. Żeby zastosować tę technikę, potrzebujesz ogólnego pojęcia o tym, czego dotyczy tekst. Tak samo jak przy skanowaniu tekstu, potrzebujesz ustalić kilka rzeczy, aby Twoje przeglądanie tekstu miało sens:

 • Cel – co chcesz wychwycić z tekstu?
 • Tematyka – o czym mniej więcej jest tekst?
 • Wątki poboczne – które wątki będą związane z głównym tematem?

Zwróć uwagę, że przy użyciu przeglądania tekstu możesz nie być w stanie przeczytać całego tekstu i przegapić ważne dla Ciebie rzeczy. Żeby wychwytywać wszystko podczas przeglądania potrzebne są zaawansowane techniki takie jak antycypacja treści i widzenie peryferyjne.

Kiedy warto używać przeglądania tekstu?

 • Podczas czytania recenzji – potrzebujesz opinii przed kupnem czegoś? Użyj przeglądania tekstu, żeby błyskawicznie uzyskać informacje o  usłudze albo produkcie. Wiele recenzji składa się z 4 części – tytuł, zalety, wady, werdykt (polecenie/ nie polecenie).
 • Przygotowanie wystąpień – musisz poprowadzić prezentację za godzinę? Jeśli znasz temat możesz przejrzeć jej najważniejsze części i brzmieć profesjonalnie podczas jej prowadzenia. Najważniejsze jest to, żeby zrozumieć główną myśl i przekazać ją uczestnikom.
 • Szybki research – wyobraź sobie, że musisz szybko napisać artykuł na jakiś temat. Dzięki przeglądaniu tekstu będziesz mieć ogólny obraz problemu. Zbierz w ten sposób źródła, przeczytaj najważniejsze fragmenty. W kilka godzin napiszesz interesujący tekst.
 • Powtórka przed egzaminami – przeglądanie tekstu pomaga bardzo w szybkim przejrzeniu materiału do sprawdzianu. Niestety przeglądanie jako powtórka sprawdza się tylko, kiedy dobrze znasz materiał. Szybkie przerzucenie skryptu czy książki odświeży w Twojej głowie wszystkie informacje.

Podsumowując: jeśli potrzebujesz dużo informacji w krótkim czasie, przeglądanie tekstu może być najskuteczniejszym narzędziem dla Ciebie. To jedna z podstawowych technik szybkiego czytania – rekordziści potrafią skanować tekst i na bieżąco wyrzucać jego niepotrzebne części. Ty możesz wykorzystać tę technikę już teraz.

Nie wszystkie techniki czytania są szybkie (!).

Czytanie intensywne

Tej metody nauczyłem się podczas studiów na filologii włoskiej. Polecano nam czytanie intensywne jako metodę na immersję językową, czyli  zanurzenie się w znaczeniu i konotacjach słów. Z czasem uznałem czytanie intensywne za świetną metodę do analizowania raportów i pogłębionego namysłu nad tekstem. To w pewnym sensie przeciwieństwo skanowania i przeglądania tekstu, ale często można łączyć te metody (o tym napisałem na końcu artykułu).

Czytaj intensywnie:

 • Nowe umowy, kontrakty, propozycje biznesowe, notatki służbowe. Kiedy każdy detal ma znaczenie, przeglądanie czy skanowanie tekstu nie będzie mieć zastosowania. Kiedy podpisujesz jakiekolwiek zobowiązania, musisz poznać wszystkie szczegóły i konsekwencje.
 • Odpowiadanie na ważne wiadomości. Przypomnij sobie te wszystkie sytuacje, kiedy zbyt szybkie przeczytanie tekstu od szefa prowadziło do głupich sytuacji i nieporozumień. Nie pozwól na to i najważniejsze wiadomości czytaj z największą uwagą.

Jeśli tekst, który czytasz ma więcej, niż jedną płaszczyznę, lepiej przeczytać go intensywnie albo nawet sięgnąć do źródeł, na które się powołuje. Wiele nieporozumień wynika z niedoczytania albo niezrozumienia czytanego tekstu.

Na sam koniec dodam jeszcze jeden sposób, który zawsze pomaga mi w czytaniu długich i trudnych tekstów. Jest nim konieczność zrobienia krótkiej notatki co każde 10, 20 albo 50 stron (w zależności od tego, jak wiele szczegółów chcę wychwycić).

Intensywne czytanie zajmuje najwięcej czasu, jednakże można je przyspieszyć. Pomagają w tym głównie ćwiczenia koncentracji na tekście i skupienia na zawołanie. Tego rodzaju techniki zawsze staram się przekazać podczas kursów szybkiego czytania, ponieważ pozwalają na jednoczesne zwiększenie tempa i stopnia zapamiętania tekstu.

Każdy, kto z przeczytał kiedyś książkę od deski do deski za jednym posiedzeniem wie, o czym mówię.

Czytanie wysokopoziomowe („dla przyjemności”)

Czytaniem wysokopoziomowym nazywam czytanie dla przyjemności.  Jest to moja autorska nazwa, ponieważ uważam, że nie ma wyższego poziomu czytania, niż czytanie dla własnej satysfakcji, spokoju, zapomnienia i zatracenia się w lekturze.

Wybierasz swoje ulubione, spokojnie miejsce, bierzesz do ręki wybraną przez siebie książkę i pozwalasz umysłowi tworzyć kolejne obrazy i historie pod wpływem płynących z kartek słów. Ta ostatnia technika najlepiej oddaje fikcję literacką, wzbogaca Twoje słownictwo i pomaga Ci lepiej pisać.

Czytanie wysokopoziomowe umożliwi Ci:

 • Prawdziwą wolność – ludzie, którzy czytają dla przyjemności potrafią „zatopić” się całkowicie w lekturze. To czysta przyjemność, która w dodatku przynosi same korzyści – rozwija Twoje słownictwo, poprawia sposób pisania i stymuluje wyobraźnię.
 • Zrozumienie – podczas czytania wysokopoziomowego wybierasz sobie tempo, które pozwala na zrozumienie i zapamiętanie na wysokim poziomie
 • Nowe horyzonty – przy czytaniu tego rodzaju dzień po dniu, tekst po tekście budujesz swoją wiedzę ogólną – supermoc, której nie zastąpi wyszukiwarka w smartfonie. Różnorodne zainteresowania, umiejętność rzucenia anegdotą na dowolny temat czy po prostu opinia „oczytanej osoby” – to wszystko zyskujesz czytając dla przyjemności.

Czytaj wysokopoziomowo kiedy tylko masz wolny czas. Dla czytania przyjemnościowego nie ma zestawu zasad – czytaj co chcesz i kiedy chcesz z prędkością, która Ci odpowiada.

Skrzynka z narzędziami dla Czytaczy

Podczas mojego czytania najczęściej łączę ze sobą kilka powyższych technik. Zawsze, kiedy myślę o technikach czytania przychodzi mi do głowy moja skrzynka z narzędziami. Jest w niej bardzo dużo różnych sprzętów i kiedy muszę coś naprawić zabieram ją całą ze sobą. Zwykle wystarcza mi pojedynczy śrubokręt albo młotek. Po co więc brać ze sobą całą, ciężką skrzynkę? Nigdy nie wiem, co dokładnie będę musiał zrobić i jakie narzędzie będzie mi potrzebne.

Dokładnie tak samo jest z technikami czytania. Rzadko zdarza się, żebym podczas czytania jednego tekstu korzystał ze wszystkich technik, ale mam je wszystkie z tyłu głowy i dopasowuje moją metodą czytania do typu tekstu i przede wszystkim do CELU mojego czytania. Takie czytanie to wyższa szkoła jazdy, mimo tego, że opisane przeze mnie techniki nie są wcale trudne i z części z nich na pewno już korzystasz.

Opisane przeze mnie wyżej umiejętności czytania są bezcenne szczególnie w tak błyskawicznie zmieniającym się świecie, który nieustannie zalewa nas potokiem informacji.  Teraz masz 4 potężne narzędzia do czytania w swojej skrzynce narzędziowej. Używaj ich mądrze!

Pełen kurs szybkiego czytania kupisz do 4 lipca w promocyjnej cenie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *