Zacznę od tego, co praktycznie dla każdego jest na wyciągnięcie ręki – Netflixa (może to być oczywiście HBO Go lub inne serwisy streamingowe) i YouTube.
W pierwszym z nich można znaleźć kilka naprawdę interesujących dokumentów, które mogą poszerzyć Twoją wiedzę o świecie i zmusić do przemyśleń. Z własnego doświadczenia mogę polecić filmy takie jak „Inferno”, „Prognozowanie”, czy „Minimalizm” Matta d’Aveli. Ten ostatni twórca prowadzi także swój kanał na YouTube, gdzie poza filmami dotyczącymi wprowadzenia minimalizmu w swoim życiu prowadzi rozmowy z wieloma ciekawymi osobami – jego gościem był chociażby CEO platformy Patronite, a także wielu filmowców, muzyków, osób żyjących ze swojej pasji i znajdujących sposób jej realizowania w życiu. Dobrym wyborem na YouTube będzie także znalezienie kanałów popularyzujących naukę, które zapewnią Ci rzetelne informacje podanie w interesującej formie. Bardzo dużo możesz dowiedzieć się chociażby z kanałów takich jak Astrofaza, Uwaga! Naukowy Bełkot, czy Człowiek Absurdalny. Szukając kanałów anglojęzycznych możesz znaleźć jeszcze więcej propozycji z niemal dowolnej dziedziny wiedzy – wymienię tutaj chociażby Veritasium, Economics Explained czy Wendover Productions. Aby zdobywać szeroką wiedzę przydadzą Ci się także agregaty artykułów i informacji takie jak Medium i Feedly, które pozwalają na zbieranie nowych publikacji o interesującej nas tematyce – w przypadku Medium zaletą jest tu możliwość wybrania zagadnień i otrzymywania wyłącznie artykułów prezentujących wysoki poziom merytoryczny, zaś w Feedly – tworzenie własnego, ściśle spersonalizowanego agregatu nowo ukazujących się artykułów.
Inną metodą rozwoju jest korzystanie z oferty kursów online, chociażby na Skillshare czy Udemy. Niestety wiele z nich jest wątpliwej jakości, jednak sprawdzając oceny i opinie innych użytkowników i dokładnie dobierając tematykę do swoich zainteresowań możesz znaleźć bardzo dobre metody zdobywania nowych umiejętności. Podobne możliwości możesz znaleźć chociażby w aplikacjach takich jak Duolingo – ich wspólnym mianownikiem jest rozwijanie swoich pasji, powiększania wiedzy i umiejętności, a także możliwość realizowania odkładanych planów dotyczących rozwoju osobistego. Korzystając z wyżej wymienionych metod możesz nie tylko uczyć się nowych języków, programowania, czy pracy w specjalistycznych programach komputerowych, ale także bardziej tradycyjnych umiejętności takich jak granie na instrumentach, malarstwo, modelarstwo i wiele innych. Jeśli już trzyasz telefon w rękach możesz także zająć się budowaniem dobrych nawyków. Dobrym narzędziem do tego celu jest aplikacja Habitica, która pozwala w formie gier wprowadzić w życie usprawnienia dotyczące wielu jego dziedzin – przede wszystkim organizacji czasu, planowania zadań i ich konsekwentnego realizowania. Innym dobrym narzędziem, które pozwala skupić się zarówno w trakcie czasu spędzanego w domu, jak i podczas innych aktywności jest aplikacja Forest, która pozwoli Ci w kontrolowany sposób ograniczać czas spędzany przed ekranem telefonu. Dodatkowo jeśli osiągniesz w niej odpowiednio dobre wyniki, możesz przyczynić się do sadzenia nowych drzew.
Zapraszam Cię także do obejrzenia materiału wideo, wykonania ćwiczeń i posłuchania naszego podcastu.
Jeśli chcesz poznać 5 technik czytania, kliknij tutaj i pobierz bezpłatnie eBooka. Przeczytasz go w kwadrans.
Świetny pomocny materiał
Bardzo dobry blog
Chętnie skorzystam z kanałów wymienionych w blogu. Bardzo pomocny artykuł i wierzę, że metody ukazane na tym blogu pomogą rozwiązać moją wiedzę.
Zgadzam się z tym
mądre korzystanie z internetu przynosi wiele korzyści jak np zdobywanie nowej wiedzy z różnych dziedzin.
Uwazam to za bardzo ciekawe i fajnie że są takie kanały i aplikacje dzięki którym możemy poszerzać swoją wiedzę
jest to dobry sposób na zorganizowanie swojego wolnego czasu, zamiast wykorzystywać go na niepotrzebne rzeczy. możemy wykorzystać go na naukę nowego języka z aplikacji takich jak doulingo. obejrzenie jakiegoś ciekawego dokumentu. są także aplikacje które pomagja nam zorganizować swój czas
Zgadzam się bardzo pomysłowa książka
Uważam ,że rozwijanie swoich umiejętności przed własnym komputerem lub telefonem to super sprawa