• Home
  • Wartościowe miejsca w internecie – jak rozwijać się zza biurka?

Wartościowe miejsca w internecie – jak rozwijać się zza biurka?

Wartościowe miejsca w internecie – jak rozwijać się zza biurka?

Siedząc w domu za biurkiem można bardzo dużo się nauczyć i zdobyć wiele nowych umiejętności. Wymaga to spełnienia jednego podstawowego warunku i kilku pobocznych. Przede wszystkim należy zmienić swoje podejście do czasu, który spędzamy przed komputerem i nie traktować go wyłącznie jako wolnego. Oczywiście nie ma nic złego w tym, aby pooglądać luźne materiały i pośmiać się z memów, jednak przy skali czasu spędzanego obecnie przed ekranem zamkniecie się wyłącznie w kręgu takich aktywności powoduje jego marnotrastwo i mocno ogranicza nasze możliwości rozwoju. Dlatego w poniższym artykule postaram się zaproponować Ci kilka prostych sposobów pozwalających w przyjemny i łatwy sposób rozwijać się wykorzystując jedynie komputer, telefon i rzeczy, które możesz umieścić na swoim biurku i w jego bezpośredniej okolicy.

Zacznę od tego, co praktycznie dla każdego jest na wyciągnięcie ręki – Netflixa (może to być oczywiście HBO Go lub inne serwisy streamingowe) i YouTube.

W pierwszym z nich można znaleźć kilka naprawdę interesujących dokumentów, które mogą poszerzyć Twoją wiedzę o świecie i zmusić do przemyśleń. Z własnego doświadczenia mogę polecić filmy takie jak „Inferno”, „Prognozowanie”, czy „Minimalizm” Matta d’Aveli. Ten ostatni twórca prowadzi także swój kanał na YouTube, gdzie poza filmami dotyczącymi wprowadzenia minimalizmu w swoim życiu prowadzi rozmowy z wieloma ciekawymi osobami – jego gościem był chociażby CEO platformy Patronite, a także wielu filmowców, muzyków, osób żyjących ze swojej pasji i znajdujących sposób jej realizowania w życiu. Dobrym wyborem na YouTube będzie także znalezienie kanałów popularyzujących naukę, które zapewnią Ci rzetelne informacje podanie w interesującej formie. Bardzo dużo możesz dowiedzieć się chociażby z kanałów takich jak Astrofaza, Uwaga! Naukowy Bełkot, czy Człowiek Absurdalny. Szukając kanałów anglojęzycznych możesz znaleźć jeszcze więcej propozycji z niemal dowolnej dziedziny wiedzy – wymienię tutaj chociażby Veritasium, Economics Explained czy Wendover Productions. Aby zdobywać szeroką wiedzę przydadzą Ci się także agregaty artykułów i informacji takie jak Medium i Feedly, które pozwalają na zbieranie nowych publikacji o interesującej nas tematyce – w przypadku Medium zaletą jest tu możliwość wybrania zagadnień i otrzymywania wyłącznie artykułów prezentujących wysoki poziom merytoryczny, zaś w Feedly – tworzenie własnego, ściśle spersonalizowanego agregatu nowo ukazujących się artykułów.

Inną metodą rozwoju jest korzystanie z oferty kursów online, chociażby na Skillshare czy Udemy. Niestety wiele z nich jest wątpliwej jakości, jednak sprawdzając oceny i opinie innych użytkowników i dokładnie dobierając tematykę do swoich zainteresowań możesz znaleźć bardzo dobre metody zdobywania nowych umiejętności. Podobne możliwości możesz znaleźć chociażby w aplikacjach takich jak Duolingo – ich wspólnym mianownikiem jest rozwijanie swoich pasji, powiększania wiedzy i umiejętności, a także możliwość realizowania odkładanych planów dotyczących rozwoju osobistego. Korzystając z wyżej wymienionych metod możesz nie tylko uczyć się nowych języków, programowania, czy pracy w specjalistycznych programach komputerowych, ale także bardziej tradycyjnych umiejętności takich jak granie na instrumentach, malarstwo, modelarstwo i wiele innych. Jeśli już trzyasz telefon w rękach możesz także zająć się budowaniem dobrych nawyków. Dobrym narzędziem do tego celu jest aplikacja Habitica, która pozwala w formie gier wprowadzić w życie usprawnienia dotyczące wielu jego dziedzin – przede wszystkim organizacji czasu, planowania zadań i ich konsekwentnego realizowania. Innym dobrym narzędziem, które pozwala skupić się zarówno w trakcie czasu spędzanego w domu, jak i podczas innych aktywności jest aplikacja Forest, która pozwoli Ci w kontrolowany sposób ograniczać czas spędzany przed ekranem telefonu. Dodatkowo jeśli osiągniesz w niej odpowiednio dobre wyniki, możesz przyczynić się do sadzenia nowych drzew.

Zapraszam Cię także do obejrzenia materiału wideo, wykonania ćwiczeń i posłuchania naszego podcastu.

Jeśli chcesz poznać 5 technik czytania,  kliknij tutaj i pobierz bezpłatnie eBooka. Przeczytasz go w kwadrans.

9 Comments

  1. Chętnie skorzystam z kanałów wymienionych w blogu. Bardzo pomocny artykuł i wierzę, że metody ukazane na tym blogu pomogą rozwiązać moją wiedzę.

  2. Uwazam to za bardzo ciekawe i fajnie że są takie kanały i aplikacje dzięki którym możemy poszerzać swoją wiedzę

  3. jest to dobry sposób na zorganizowanie swojego wolnego czasu, zamiast wykorzystywać go na niepotrzebne rzeczy. możemy wykorzystać go na naukę nowego języka z aplikacji takich jak doulingo. obejrzenie jakiegoś ciekawego dokumentu. są także aplikacje które pomagja nam zorganizować swój czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *